MENU

ZWIERZĘTA
Ewolucja zwierząt trwa cały czas, uważamy, że za kilka tysięcy lub milionów lat mogą powrócić formy życia, które już wymarły albo ich istnienie jest zagrożone. Gdyby tak się stało może się okazać, że czas i zmiany środowiska dają nam drugą szansę, lecz czy ją wykorzystamy? Czy będziemy potrafili naprawić błędy? Czy będziemy umieli odpowiedzieć na pytanie, co dalej?
A oto przykład sygnałów natury, która chce nam pokazać właściwy kierunek rozwoju i życia.
Kiwi to ptaki żyjące w gęstych lasach Nowej Zelandii. Obecni występują bardzo rzadko, ponieważ wiele tych lasów wycięto. Kiwi ma długi nos, krótkie nogi i nie ma ogona. Jego skrzydła są zbyt małe, aby latać i ukryte pod warstwą długich delikatnych piór.
Kiwi zazwyczaj wychodzą na żer nocą. Dzień przesypiają w ziemnych norach. Może biec bardzo szybko, a gdy zostanie spłoszony, broni się pazurami.
Ptaki na ogół mają dobry wzrok, lecz kiwi widzi słabo. Jednakże, w przeciwieństwie do większości ptaków, kiwi ma bardzo dobre powonienie, które ułatwia mu znalezienie pokarmu. Jego nozdrza na końcu dzioba służą do sondowania gleby w poszukiwaniu dżdżownic, owadów, nasion i jagód.
Kiwi jest wielkości kury i waży 4kg. Jego jajko jest większe od kurzego, waży 450g. Populacja kiwi żyjąca na wolności wynosi teraz około 100 sztuk, a wynosiła 100 razy więcej. W czasach kolonizacji Nowej Zelandii zginęło wiele zwierząt przez ludzi, ale przede wszystkim przez szczury przywiezione na statkach. W latach ubiegłych ich populacja wynosiła 6 par!

Copyright © 2007 - Basiński Hubert, Bem Tina, Kaczmarek Agnieszka, Konieczny Rafał, Koralewska Weronika, Mendelewski Mateusz.